Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa Kudypy

Nadleśnictwo Kudypy jest jednym z 33 nadleśnictw w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Położone jest w województwie warmińsko – mazurskim. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 17927,91 ha.

 

 

   

Lasy położone są w I Krainie (Bałtyckiej) w dzielnicy 8 (Pojezierza Iławsko – Brodnickiego) oraz w II Krainie ( Mazursko – Podlaskiej) w dzielnicach 1 (Pojezierza Mazurskiego) i 2 (Równiny Mazurskiej).

Teren Nadleśnictwa leży nad obszarem dorzeczy rzeki Łyna oraz Pasłęki. Znajduje się tam także kilka dużych jezior takich jak: Ukiel, Wulpińskie, Rentyńskie, Limajno. Klimat wg A. Wosia został zaliczony do regionu zachodniomazurskiego. Znajduje się on pod wpływem klimatu kontynentalnego co oznacza dość krótkie lato i długą śnieżną zimę. Pokrywa śnieżna zalega od 70 do 90 dni. Okres wegetacji roślin trwa około 190 – 200 dni. Suma średnich rocznych opadów wynosi około 600 – 650 mm. Średnia wilgotność oscyluje około 82%, natomiast średnia temperatura powietrza około 7,5◦C. Charakterystycznym elementem tego obszaru jest to że okres wczesnowiosenny objawia się niedoborem opadów, co niekorzystnie wpływa na warunki rozwoju i upraw leśnych. Wiatry wieją najczęściej z kierunku zachodniego, wiosna natomiast z kierunku wschodniego.

Dominującym typem siedliskowym w nadleśnictwie jest LMśw (38.77%) oraz Lśw (26,37%), co będzie miało duży wpływ na udział występujących gatunków. Siedliska borowe, wskazujące na dominującą rolę sosny tworzeniu drzewostanów, zajmują jedynie 27,66% powierzchni leśnej nadleśnictwa.

Drzewostany w Nadleśnictwie Kudypy nie są mocno zróżnicowane. Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zajmująca 66,64% powierzchni. Razem z innymi gatunkami iglastymi (świerk, modrzew) zajmują 73,02% powierzchni leśnej. Gatunki liściaste (buk, brzoza, dąb, olcha, jesion i inne) zajmują 26,98% powierzchni.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Bezpieczne ferie” z udziałem leśników

„Bezpieczne ferie” z udziałem leśników

Śnieżna, mroźna biała zima to marzenie wielu osób, zwłaszcza dzieci w czasie ferii zimowych. Przy sprzyjającej pogodzie lubimy spędzać ten czas na świeżym powietrzu. I bardzo dobrze. Jednak zima niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, a największym są chyba zamarzające zbiorniki wodne.

Już po raz 7 służby mundurowe powiatu olsztyńskiego zorganizowały cykl festynów prewencyjno-edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół podstawowych. Celem organizowanych nad jeziorami spotkań było uświadomienie dzieciom co dzieje się z osobą pod którą zarywa się lód i wpada do zimnej wody. Obserwując specjalnie przygotowany przez organizatorów pokaz akcji ratowniczej młodzież utrwalała sobie jak należy postąpić, gdy będziemy świadkiem podobnej sytuacji, jakie zagrożenia występują na zamarzniętych jeziorach i jak bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu.

 Oprócz pokazów Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego swoje prezentacje mieli również leśnicy. Dzieci tłumnie oblegały samochody Straży Leśnej, miały okazję zapoznać się z ich wyposażeniem oraz dowiedzieć się na czym, tak naprawdę polega praca Straży Leśnej. Strażnicy opowiadali o niebezpieczeństwach czyhających zimą w lesie i o tym jak poradzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Na stoisku edukacyjnym nadleśnictwa chętni mogli wziąć udział w konkursach przyrodniczych, sprawdzić swoją wiedzę z rozpoznawania gatunków oraz zasad bezpiecznego zachowania w lesie.