Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Bezpieczne ferie” z udziałem leśników

„Bezpieczne ferie” z udziałem leśników

Śnieżna, mroźna biała zima to marzenie wielu osób, zwłaszcza dzieci w czasie ferii zimowych. Przy sprzyjającej pogodzie lubimy spędzać ten czas na świeżym powietrzu. I bardzo dobrze. Jednak zima niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, a największym są chyba zamarzające zbiorniki wodne.

Już po raz 7 służby mundurowe powiatu olsztyńskiego zorganizowały cykl festynów prewencyjno-edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół podstawowych. Celem organizowanych nad jeziorami spotkań było uświadomienie dzieciom co dzieje się z osobą pod którą zarywa się lód i wpada do zimnej wody. Obserwując specjalnie przygotowany przez organizatorów pokaz akcji ratowniczej młodzież utrwalała sobie jak należy postąpić, gdy będziemy świadkiem podobnej sytuacji, jakie zagrożenia występują na zamarzniętych jeziorach i jak bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu.

 Oprócz pokazów Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego swoje prezentacje mieli również leśnicy. Dzieci tłumnie oblegały samochody Straży Leśnej, miały okazję zapoznać się z ich wyposażeniem oraz dowiedzieć się na czym, tak naprawdę polega praca Straży Leśnej. Strażnicy opowiadali o niebezpieczeństwach czyhających zimą w lesie i o tym jak poradzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Na stoisku edukacyjnym nadleśnictwa chętni mogli wziąć udział w konkursach przyrodniczych, sprawdzić swoją wiedzę z rozpoznawania gatunków oraz zasad bezpiecznego zachowania w lesie.