Aktualności Aktualności

Powrót

Dąb Niepodległości został posadzony w Gietrzwałdzie

Dąb Niepodległości został posadzony w Gietrzwałdzie

Podczas, obchodzonych 9 września 2018 roku, uroczystości odpustowych połączonych z archidiecezjalnymi dożynkami w Gietrzwałdzie, na terenie sanktuarium Maryjnego został posadzony Dąb Niepodległości poświęcony przez Papieża Franciszka.

W czasie, zorganizowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, pielgrzymki polskich leśników i duszpasterzy do grobu Św. Jana Pawła II, która odbyła się 23 maja 2018 roku, Papież Franciszek poświęcił 100 dębów. Jeden z nich z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej trafił do Gietrzwałdu - miejsca szczególnego dla Polski i Polaków.

 

W niedzielę 9 września 2018 roku gietrzwałdzkie błonia wypełniły się rzeszami wiernych przybywających by pokłonić się Gietrzwałdzkiej Pani. Po modlitwie różańcowej i procesji z obrazem Matki Bożej, na ołtarzu polowym rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik - ordynariusz diecezji radomskiej. Po zakończonej liturgii odbyło się sadzenie dębu.

 

W miejscu przygotowanym przez Nadleśnictwo Kudypy, na ścianie lasu pomiędzy ołtarzem polowym, a kapliczką Dziecka Utraconego, Dąb Niepodległości został uroczyście posadzony przez JE Józefa Górzyńskiego - Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego, Mariusza Orzechowskiego - dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Karola Sacewicza - naczelnika olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. W sadzeniu dębu pomogli także: Gustaw Marek Brzezin - marszałek woj. Warmińsko - Mazurskiego, oraz goście uczestniczący we Mszy św.

 

Jako jeden ze 100 dębów posadzone drzewo upamiętnia obchodzoną w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Oznaczony imieniem Franciszek (nr 4), po posadzeniu został oceniony przez małego Franciszka.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

 

Sprzedaż

Sprzedaż