Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Stroiki pachnące lasem na Warmińskim Jarmarku

Stroiki pachnące lasem na Warmińskim Jarmarku

Już po raz 10 na olsztyńskiej starówce odbył się Warmiński Jarmark Świąteczny. Od lat w tym ważnym dla mieszkańców Olsztyna wydarzeniu udział biorą również leśnicy. Z tej okazji Leśny Kompleks Promocyjny „ Lasy Olsztyńskie” przygotował specjalne świąteczne, pachnące lasem stoisko.

Główną atrakcją „ zielonego stoiska” było wspólne z leśnikami tworzenie naturalnych, świątecznych stroików. Wystarczył krążek drewna, jodłowa gałązka, kilka szyszek, symboliczna bombka i nasi goście tworzyli prawdziwe arcydzieła. Wspólne majsterkowanie wciągało i łączyło wszystkie pokolenia – od kilkulatków, którym pomagali rodzice aż po seniorów, którym z kolei pomagały wnuki.

W trakcie, gdy część rodziny z przejęciem tworzyła leśny stroik pozostali mogli spróbować „ darów lasu”.  Częstowaliśmy dziczyzną, konfiturami i syropami z leśnych owoców, posmakować można było różnych miodów. Wiele z tych produktów pochodzących z lasu już wkrótce zagości na naszych świątecznych stołach.

Na naszym stoisku promocyjnym można było również sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą. Rozmawialiśmy o lesie, o pracy leśnika i drewnie. Opowiadaliśmy też o tym jak bezpiecznie i mądrze dokarmiać ptaki. Każdy, kto odwiedził nasze stoisko mógł od nas otrzymać „ ptasią pyzę” – specjalną mieszankę nasion i tłuszczu stworzoną z myślą o dokarmianiu ptaków.

Świąteczną atmosferę jarmarku podkreślił dodatkowo padający śnieg. Jak szacują organizatorzy olsztyńską starówkę odwiedziło kilkanaście tysięcy osób. Na wigilijnych stołach wielu z nich staną nasze leśne stroiki.

Leśnicy  życzą wesołych Świąt !!!