Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Bezpieczne ferie” z udziałem leśników

„Bezpieczne ferie” z udziałem leśników

Śnieżna, mroźna biała zima to marzenie wielu osób, zwłaszcza dzieci w czasie ferii zimowych. Przy sprzyjającej pogodzie lubimy spędzać ten czas na świeżym powietrzu. I bardzo dobrze. Jednak zima niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, a największym są chyba zamarzające zbiorniki wodne.

Już po raz 7 służby mundurowe powiatu olsztyńskiego zorganizowały cykl festynów prewencyjno-edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół podstawowych. Celem organizowanych nad jeziorami spotkań było uświadomienie dzieciom co dzieje się z osobą pod którą zarywa się lód i wpada do zimnej wody. Obserwując specjalnie przygotowany przez organizatorów pokaz akcji ratowniczej młodzież utrwalała sobie jak należy postąpić, gdy będziemy świadkiem podobnej sytuacji, jakie zagrożenia występują na zamarzniętych jeziorach i jak bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu.

 Oprócz pokazów Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego swoje prezentacje mieli również leśnicy. Dzieci tłumnie oblegały samochody Straży Leśnej, miały okazję zapoznać się z ich wyposażeniem oraz dowiedzieć się na czym, tak naprawdę polega praca Straży Leśnej. Strażnicy opowiadali o niebezpieczeństwach czyhających zimą w lesie i o tym jak poradzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Na stoisku edukacyjnym nadleśnictwa chętni mogli wziąć udział w konkursach przyrodniczych, sprawdzić swoją wiedzę z rozpoznawania gatunków oraz zasad bezpiecznego zachowania w lesie.