Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rodzinny las już rośnie

Rodzinny las już rośnie

Co roku wiosną przychodzi taki okres, gdy uwaga leśników skupia się na wprowadzeniu w ostępy leśne młodego pokolenia drzew. Tradycyjnie w odnowieniu lasu kudypskim leśnikom pomagają ochotnicy, których nie brakuje. Niektórzy od wielu lat udzielają się w organizowanych akcjach sadzenia. Przybywają też i tacy, którzy pod okiem leśników po raz pierwszy sadzą młode drzewa.

W Nadleśnictwie Kudypy tradycją stało się już coroczne "Rodzinne Sadzenie Lasu". W tym roku zostało ono zorganizowane 21 kwietnia na terenie przylegającym do olsztyńskiego osiedla Redykajny. W tę słoneczną sobotę wraz z leśnikami za sadzenie lasu zabrało się ok 60 ochotników. Podobnie jak w zeszłym roku nie zabrakło osób, które przybyły przed czasem rozpoczęcia i nie mogły się doczekać, żeby chwycić za szpadel i sadzić bukowe sadzonki. Na sadzenie przybyły całe rodziny: dzieci, rodzice i dziadkowie. Nie zabrakło też najmłodszych, kilkumiesięcznych członków rodzin, którzy choć jeszcze samodzielnie nie sadzili, to jednak z uwagą śledzili pracę rodziców. W sobotnim sadzeniu lasu brali też udział członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie  i przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Lasu " Las Kudypski" Po wyczerpującym sadzeniu wszyscy zregenerowali siły przy ognisku. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkową koszulkę, a dla chętnych przygotowane były również sadzonki dębów i świerków.

W sadzeniulasu w Nadleśnictwie Kudypy co roku włączają się także okoliczne szkoły. W piątek 20 kwietnia na terenie Leśnictwa Kudypki młode dęby sadziły dzieci z SP w Sząbruku. Z kolei w poniedziałek 23 kwietnia na terenie Leśnictwa Redykajny młode buki sadziły dzieci z SP nr 1 w Olsztynie.

            W ciągu trzech dni kudypskim leśnikom w sadzeniu lasu pomagało łącznie ok. 150 osób. W tym czasie, dzięki ochoczo pracującym ochotnikom posadziliśmy ok. 2 tys. młodych drzew.

Tego roku w Nadleśnictwie Kudypy zaplanowane jest odnowienie lasu na powierzchni 77 ha. Jednak nie na całej tej powierzchni będą sadzone młode drzewka. Na ok 17 ha wykorzystamy siły natury i zostaną one przeznaczone do naturalnego odnowienia lasu. Z kolei na pozostałej części planujemy wysadzić ok 300 tys. sadzonek.