Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rodzinnie posadziliśmy las

Rodzinnie posadziliśmy las

Wraz z nadejściem wiosny leśnicy zabrali się do sadzenia młodego pokolenia drzew, odnawiając tym samym powierzchnie, na których wcześniej został wycięty las. Tej wiosny w Nadleśnictwie Kudypy posadziliśmy ponad 400 tys. sadzonek na powierzchni ok. 60 ha. Z roku na rok przybywa ochotników, którzy razem z leśnikami chcą sadzić las. W tym roku w akcjach wspólnego sadzenia lasu w Nadleśnictwie Kudypy wzięło udział ponad 200 osób.

W sobotę 8 kwietnia wzorem poprzedniego roku kudypscy leśnicy zorganizowali "Rodzinne Sadzenie Lasu". Podobnie jak w ubiegłym roku powierzchnia przygotowana do odnowienia lasu zlokalizowana była tuż za granicami olsztyńskich Dajtek, przy drodze krajowej nr 16. Choć rozpoczęcie sadzenia zaplanowane było na godzinę 10.00, pierwsi ochotnicy nie mogący doczekać się sadzenia zjawili się przed czasem. Po krótkiej zbiórce organizacyjnej i zaznajomieniu uczestników z tematyką spotkania szpadle poszły w ruch. Na początku pracownicy Nadleśnictwa Kudypy udzielili instruktarzu prawidłowego sadzenia, po czym już w każdej minucie przybywało posadzonych dębów. Łącznie w tą kwietniową sobotę w Nadleśnictwie Kudypy las sadziło ponad 100 osób. Pośród nich były całe rodziny: dzieci, rodzice i dziadkowie. Ponadto w akcji sadzenia lasu uczestniczyli również członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie. Ochoczemu sadzeniu lasu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Jednakże ze względu na panujące warunki pogodowe, sadzący musieli z większą troską obchodzić się z sadzonkami, ponieważ choć dzięki promieniom słońca pojawiał się uśmiech na naszych twarzach, to jednak dla sadzonek nie było one zbyt dobre ze względu na szybkie przesuszanie systemu korzeniowego. Dzięki dużej frekwencji i zapałowi uczestników, wspólnymi siłami posadziliśmy tego dnia ok. 2 tys. młodych dębów. Na zakończenie, po trudach wsadzonych w odnowienie lasu, wszyscy zregenerowali siły przy ognisku. Każdy otrzymał również pamiątkową koszulkę, a najmłodsi w nagrodę za włożone zaangażowanie zostali nagrodzeni medalami.

            Rodzinne Sadzenie Lasu, to nie jedyna wspólna akcja sadzenia lasu. Na początku kwietnia, z chęcią edukacji przyrodniczej i sadzenia lasu do Nadleśnictwa Kudypy przyjeżdżali uczniowie z różnych szkół podstawowych, a także studenci UWM w Olsztynie. Bez względu na pogodę, czy padał deszcz, czy świeciło słońce, swoim zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju młodego pokolenia drzew i odnowienia lasu.

 

Łukasz Auguścik