Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rodzinnie posadziliśmy las

Rodzinnie posadziliśmy las

Wraz z nadejściem wiosny leśnicy zabrali się do sadzenia młodego pokolenia drzew, odnawiając tym samym powierzchnie, na których wcześniej został wycięty las. Tej wiosny w Nadleśnictwie Kudypy posadziliśmy ponad 400 tys. sadzonek na powierzchni ok. 60 ha. Z roku na rok przybywa ochotników, którzy razem z leśnikami chcą sadzić las. W tym roku w akcjach wspólnego sadzenia lasu w Nadleśnictwie Kudypy wzięło udział ponad 200 osób.

W sobotę 8 kwietnia wzorem poprzedniego roku kudypscy leśnicy zorganizowali "Rodzinne Sadzenie Lasu". Podobnie jak w ubiegłym roku powierzchnia przygotowana do odnowienia lasu zlokalizowana była tuż za granicami olsztyńskich Dajtek, przy drodze krajowej nr 16. Choć rozpoczęcie sadzenia zaplanowane było na godzinę 10.00, pierwsi ochotnicy nie mogący doczekać się sadzenia zjawili się przed czasem. Po krótkiej zbiórce organizacyjnej i zaznajomieniu uczestników z tematyką spotkania szpadle poszły w ruch. Na początku pracownicy Nadleśnictwa Kudypy udzielili instruktarzu prawidłowego sadzenia, po czym już w każdej minucie przybywało posadzonych dębów. Łącznie w tą kwietniową sobotę w Nadleśnictwie Kudypy las sadziło ponad 100 osób. Pośród nich były całe rodziny: dzieci, rodzice i dziadkowie. Ponadto w akcji sadzenia lasu uczestniczyli również członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie. Ochoczemu sadzeniu lasu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Jednakże ze względu na panujące warunki pogodowe, sadzący musieli z większą troską obchodzić się z sadzonkami, ponieważ choć dzięki promieniom słońca pojawiał się uśmiech na naszych twarzach, to jednak dla sadzonek nie było one zbyt dobre ze względu na szybkie przesuszanie systemu korzeniowego. Dzięki dużej frekwencji i zapałowi uczestników, wspólnymi siłami posadziliśmy tego dnia ok. 2 tys. młodych dębów. Na zakończenie, po trudach wsadzonych w odnowienie lasu, wszyscy zregenerowali siły przy ognisku. Każdy otrzymał również pamiątkową koszulkę, a najmłodsi w nagrodę za włożone zaangażowanie zostali nagrodzeni medalami.

            Rodzinne Sadzenie Lasu, to nie jedyna wspólna akcja sadzenia lasu. Na początku kwietnia, z chęcią edukacji przyrodniczej i sadzenia lasu do Nadleśnictwa Kudypy przyjeżdżali uczniowie z różnych szkół podstawowych, a także studenci UWM w Olsztynie. Bez względu na pogodę, czy padał deszcz, czy świeciło słońce, swoim zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju młodego pokolenia drzew i odnowienia lasu.

 

Łukasz Auguścik