Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rodzinnie posadziliśmy las

Rodzinnie posadziliśmy las

Wraz z nadejściem wiosny leśnicy zabrali się do sadzenia młodego pokolenia drzew, odnawiając tym samym powierzchnie, na których wcześniej został wycięty las. Tej wiosny w Nadleśnictwie Kudypy posadziliśmy ponad 400 tys. sadzonek na powierzchni ok. 60 ha. Z roku na rok przybywa ochotników, którzy razem z leśnikami chcą sadzić las. W tym roku w akcjach wspólnego sadzenia lasu w Nadleśnictwie Kudypy wzięło udział ponad 200 osób.

W sobotę 8 kwietnia wzorem poprzedniego roku kudypscy leśnicy zorganizowali "Rodzinne Sadzenie Lasu". Podobnie jak w ubiegłym roku powierzchnia przygotowana do odnowienia lasu zlokalizowana była tuż za granicami olsztyńskich Dajtek, przy drodze krajowej nr 16. Choć rozpoczęcie sadzenia zaplanowane było na godzinę 10.00, pierwsi ochotnicy nie mogący doczekać się sadzenia zjawili się przed czasem. Po krótkiej zbiórce organizacyjnej i zaznajomieniu uczestników z tematyką spotkania szpadle poszły w ruch. Na początku pracownicy Nadleśnictwa Kudypy udzielili instruktarzu prawidłowego sadzenia, po czym już w każdej minucie przybywało posadzonych dębów. Łącznie w tą kwietniową sobotę w Nadleśnictwie Kudypy las sadziło ponad 100 osób. Pośród nich były całe rodziny: dzieci, rodzice i dziadkowie. Ponadto w akcji sadzenia lasu uczestniczyli również członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie. Ochoczemu sadzeniu lasu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Jednakże ze względu na panujące warunki pogodowe, sadzący musieli z większą troską obchodzić się z sadzonkami, ponieważ choć dzięki promieniom słońca pojawiał się uśmiech na naszych twarzach, to jednak dla sadzonek nie było one zbyt dobre ze względu na szybkie przesuszanie systemu korzeniowego. Dzięki dużej frekwencji i zapałowi uczestników, wspólnymi siłami posadziliśmy tego dnia ok. 2 tys. młodych dębów. Na zakończenie, po trudach wsadzonych w odnowienie lasu, wszyscy zregenerowali siły przy ognisku. Każdy otrzymał również pamiątkową koszulkę, a najmłodsi w nagrodę za włożone zaangażowanie zostali nagrodzeni medalami.

            Rodzinne Sadzenie Lasu, to nie jedyna wspólna akcja sadzenia lasu. Na początku kwietnia, z chęcią edukacji przyrodniczej i sadzenia lasu do Nadleśnictwa Kudypy przyjeżdżali uczniowie z różnych szkół podstawowych, a także studenci UWM w Olsztynie. Bez względu na pogodę, czy padał deszcz, czy świeciło słońce, swoim zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju młodego pokolenia drzew i odnowienia lasu.

 

Łukasz Auguścik