Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna Nadleśnictwa Kudypy

Zapraszamy do korzystania z oferty edukacyjnej Nadleśnictwa Kudypy.

Organizujemy:

  •  Zajęcia terenowe:  w lesie, na ścieżkach dydaktycznych, w Arboretum
  • Zajęcia kameralne: w przedszkolach i szkołach
  • Warsztaty metodyczne dla nauczycieli
  •  Prelekcje, wykłady, konferencje, seminaria
  •   Konkursy i wystawy

 

W okresie pandemii zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych on-line

Nadleśnictwo Kudypy zachęca wszystkie lokalne placówki edukacyjne do spotkań on-line. Możemy przeprowadzić zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych o tematyce leśnej a także wspomóc w lekcjach przygotowanych przez nauczyciela.

            Zachęcamy do kontaktu z naszym leśnym edukatorem

Pawłem Wyrzykowskim,

tel.: 533 398 552,

e-mail.: pawel.wyrzykowski@olsztyn.lasy.gov.pl”

 

W okresie kwiecień – październik zapraszamy do udziału w zajęciach dydaktycznych na terenie ogrodu botanicznego - Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach.

 Zajęcia  prowadzą nauczyciele, leśnik jest osobą wspomagającą nauczyciela.
Zajęcia samodzielnie prowadzą nauczyciele, którzy występują z inicjatywą przygotowania lekcji w lesie lub o lesie. Możliwe jest skorzystanie z pomocy leśnika; leśnik może uczestniczyć w lekcji jako osoba wspomagająca nauczyciela pełniąc funkcję przewodnika – po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu zajęć.

 Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie ofertą Ośrodka, szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym, prosimy o rezerwację terminu (na piśmie, telefonicznie bądź osobiście) co najmniej 7 dni przed planowanymi zajęciami.

Osoba do kontaktu:
Paulina Rutkowska
Tel. 89 527 46 12
Tel. kom. 510 990 317
p.rutkowska@olsztyn.lasy.gov.pl
kudypy@olsztyn.lasy.gov.pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Czyreń sosnowy (Phellinus pini) - grzybowy wróg królowej polskich lasów

Czyreń sosnowy (Phellinus pini) - grzybowy wróg królowej polskich lasów

Sosna pospolita (Pinus sylvestris) - królowa polskich drzew, porastająca ostępy leśne stanowi ok. 65% wszystkich drzew rosnących w naszych lasach. Już z daleka można ją dostrzec i łatwo odróżnić od innych drzew po charakterystycznej rudawej, spękanej korze. Właśnie na tym gatunku drzewa najczęściej występuje czyreń sosnowy.

Czyreń sosnowy to pasożyt, który zasiedla głównie starsze sosny. Pierwsze owocniki można dostrzec na sosnach osiągających wiek około 50 lat, a im starsze drzewa, tym większe prawdopodobieństwo spotkania na nich tego grzyba. Czyreń ten jest grzybem dość pospolitym. Jego owocniki są wieloletnie, występujące w ciągu całego roku. Ich charakterystyczny wygląd sprawia, że bez problemu można je odróżnić od owocników innych czyreni, a także od innych grzybów nadrzewnych.

             

Owocniki huby sosny, bo tak też nazywany jest czyreń sosnowy nie wpisują się w grupę grzybów jadalnych. Znaczenia tego grzyba możemy dopatrzeć się dopiero wtedy, gdy „pod lupę” weźmiemy działalność jego enzymów. Enzymy te przyczyniają się do powstania białej jamkowatej zgnilizny u porażonych przez czyrenia drzew. Przez taką działalność czyreń sosnowy doprowadza do niszczenia drzew, a co za tym idzie i drewna, dlatego z gospodarczego punktu widzenia jest on wrogiem człowieka. Drewno sosnowe to jeden z najważniejszych surowców, zarówno w budownictwie, meblarstwie, jak i w przemyśle celulozowym. Sosna pospolita to również znana od dawna roślina lecznicza. Wykonywany  z jej pędów i igliwia olejek jest stosowany na różne dolegliwości. Ze względu na duże znaczenie sosny pospolitej, niszczący ją czyreń jest dla nas jednym z bardzo ważnych grzybów nadrzewnych.

 

Po mimo tego, że czyreń sosnowy ma perfekcyjnie opanowane porażanie drzew i rozkładanie drewna, to istnieją metody, które pozwalają na ograniczenie jego rozprzestrzeniania.
Z pomocą człowiekowi przychodzą tu, a może bardziej przylatują dzięcioły. Rozkładane przez czyrenia drewno jest idealnym miejscem, w którym ptaki te wykłuwają dziuple. To właśnie dzięki m.in. dziuplom można zlokalizować porażone przez czyrenia drzewa i zareagować na obecność tego intruza. Jest to jedno z działań, poza szeregiem czynności wykonywanych w celu pielęgnacji drzew w całym okresie ich rozwoju, służących utrzymaniu właściwego stanu sanitarnego w lasach.

 

Czyreń sosnowy tak samo jak inne grzyby odgrywa ważną rolę w przyrodzie. Podobnie jak pozostałe grzyby nadrzewne, rozkładając drewno przyczynia się do obiegu materii i przepływu energii w przyrodzie.