Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne w Nadleśnictwie Kudypy

Zapraszamy do korzystania z obiektów edukacyjnych oraz infrastruktury turystycznej znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Kudypy

Ośrodek Edukacji Leśnej „ Kudypska Polana"  - Kudypy 2B

  • sala dydaktyczno – konferencyjna na 40 osób, wyposażona w sprzęt audiowizualny
  • mini muzeum leśnictwa,sala wystawowa, w której jest możliwość prezentowania wystaw o tematyce przyrodniczej.

W pobliżu ośrodka znajdują się:

  •  „Leśne Arboretum Warmii i Mazur" – jedyny specjalistyczny ogród botaniczny w Polsce północno-wschodniej
  • Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Kudypska Polana"
  • Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Arboretum - Dajtki"
  • Plac rekreacyjno – sportowy z miejscem na ognisko


Ścieżki przyrodniczo dydaktyczne:

  •   „ Kudypska Polana" – ścieżka Na terenie Nadleśnictwa Kudypy znajdują się 3 ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne. długości około 1 km ( średni czas przejścia zajmuje około 25 minut). Prowadzi leśną drogą od Leśnego Arboretum na plac rekreacyjny znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa Kudypy. Na ścieżce znajduje się kilkanaście  tablic opisujących najpopularniejsze gatunki zwierząt występujące w kudypskich lasach. Na placu rekreacyjnym znajdują się zadaszenia, ławki, stoły oraz miejsce na ognisko.
     

 

 

  • „ Arboretum – Dajtki" – ścieżka długości ok. 3 km ( do pokonania pieszo lub rowerem). Prowadzi leśnymi drogami z Kudyp ( od Arboretum) do granicy miasta Olsztyn ( Dajtki ). Na trasie ścieżki znajdują się tablice dydaktyczne poruszające zagadnienia związane z gospodarką leśną, oraz ławeczki.

 

  • „Uroczysko Gietrzwałd" -  ścieżka długości ok. 1 km. Zlokalizowana w Gietrzwałdzie w sąsiedztwie Sanktuarium Maryjnego. Na trasie ścieżki znajdują się tablice dydaktyczne poruszające zagadnienia związane z ochroną przyrody oraz gospodarką leśną. Na ścieżce znajdują się stoliki i ławeczki oraz „ zielona klasa" – miejsce na przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla grup.

Zielone klasy:
Zielone klasy – to specjalnie wyznaczone miejsca w terenie przygotowane na przeprowadzanie zajęć edukacyjnych. Wyposażone są w tablice dydaktyczne, zadaszenia, stoły i ławki oraz zadaszenia. Zielone klasy zlokalizowane są przy leśniczówkach: Na terenie Nadleśnictwa Kudypy funkcjonują 2 zielone klasy.

  • Leśnictwo Chmury ( miejscowość Swobodna)
  • Leśnictwo Redykajny ( miejscowość Brąswałd)

 

Ogród botaniczny „Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach"


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sadziMY las z prezydentem Andrzejem Dudą

#sadziMY las z prezydentem Andrzejem Dudą

Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji i samemu posadź drzewko! Bezpłatne sadzonki 4-letnich świerków będzie można odbierać 26 kwietnia od godziny 9.00 w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach ( Kudypy 2a). Ilość sadzonek jest ograniczona, każdy chętny otrzyma 2 świerki do posadzenia w swoim obejściu.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno - tworzący domy również dla nas.

 

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo.
Już 26 kwietnia, w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMy, każdy może w siedzibie najbliższego nadleśnictwa odebrać sadzonkę i posadzić ją na własnym gruncie, aby móc później drzewko samodzielnie pielęgnować i podziwiać, jak z roku na rok rośnie.

 

Tego samego dnia, 26 kwietnia, uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokona prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą weźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu. W wydarzeniu obok pary prezydenckiej uczestniczyć będą m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90 proc. całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.