Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej.

Na ternie Nadleśnictwa Kudypy gospodarkę łowiecką prowadzi 6 Kół Łowieckich oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny "Bobry" ( jednostka nadleśnictwa)

Kudypskie lasy są zasobne w zwierzynę, z inwentaryzacji przeprowadzanych przez koła łowieckie szacunkowa liczebność zwierzyny kształtuje się na poziomie:

  • łosie ~ 40 szt.
  • jelenie ~ 550 szt.
  • sarny - ponad 2000 szt.
  • dziki - ponad 1000 szt.
  • zające ~ 1000 szt.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Stroiki pachnące lasem na Warmińskim Jarmarku

Stroiki pachnące lasem na Warmińskim Jarmarku

Już po raz 10 na olsztyńskiej starówce odbył się Warmiński Jarmark Świąteczny. Od lat w tym ważnym dla mieszkańców Olsztyna wydarzeniu udział biorą również leśnicy. Z tej okazji Leśny Kompleks Promocyjny „ Lasy Olsztyńskie” przygotował specjalne świąteczne, pachnące lasem stoisko.

Główną atrakcją „ zielonego stoiska” było wspólne z leśnikami tworzenie naturalnych, świątecznych stroików. Wystarczył krążek drewna, jodłowa gałązka, kilka szyszek, symboliczna bombka i nasi goście tworzyli prawdziwe arcydzieła. Wspólne majsterkowanie wciągało i łączyło wszystkie pokolenia – od kilkulatków, którym pomagali rodzice aż po seniorów, którym z kolei pomagały wnuki.

W trakcie, gdy część rodziny z przejęciem tworzyła leśny stroik pozostali mogli spróbować „ darów lasu”.  Częstowaliśmy dziczyzną, konfiturami i syropami z leśnych owoców, posmakować można było różnych miodów. Wiele z tych produktów pochodzących z lasu już wkrótce zagości na naszych świątecznych stołach.

Na naszym stoisku promocyjnym można było również sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą. Rozmawialiśmy o lesie, o pracy leśnika i drewnie. Opowiadaliśmy też o tym jak bezpiecznie i mądrze dokarmiać ptaki. Każdy, kto odwiedził nasze stoisko mógł od nas otrzymać „ ptasią pyzę” – specjalną mieszankę nasion i tłuszczu stworzoną z myślą o dokarmianiu ptaków.

Świąteczną atmosferę jarmarku podkreślił dodatkowo padający śnieg. Jak szacują organizatorzy olsztyńską starówkę odwiedziło kilkanaście tysięcy osób. Na wigilijnych stołach wielu z nich staną nasze leśne stroiki.

Leśnicy  życzą wesołych Świąt !!!