Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej.

Na ternie Nadleśnictwa Kudypy gospodarkę łowiecką prowadzi 6 Kół Łowieckich oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny "Bobry" ( jednostka nadleśnictwa)

Kudypskie lasy są zasobne w zwierzynę, z inwentaryzacji przeprowadzanych przez koła łowieckie szacunkowa liczebność zwierzyny kształtuje się na poziomie:

  • łosie ~ 40 szt.
  • jelenie ~ 550 szt.
  • sarny - ponad 2000 szt.
  • dziki - ponad 1000 szt.
  • zające ~ 1000 szt.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Bezpieczne ferie” z udziałem leśników

„Bezpieczne ferie” z udziałem leśników

Śnieżna, mroźna biała zima to marzenie wielu osób, zwłaszcza dzieci w czasie ferii zimowych. Przy sprzyjającej pogodzie lubimy spędzać ten czas na świeżym powietrzu. I bardzo dobrze. Jednak zima niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, a największym są chyba zamarzające zbiorniki wodne.

Już po raz 7 służby mundurowe powiatu olsztyńskiego zorganizowały cykl festynów prewencyjno-edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół podstawowych. Celem organizowanych nad jeziorami spotkań było uświadomienie dzieciom co dzieje się z osobą pod którą zarywa się lód i wpada do zimnej wody. Obserwując specjalnie przygotowany przez organizatorów pokaz akcji ratowniczej młodzież utrwalała sobie jak należy postąpić, gdy będziemy świadkiem podobnej sytuacji, jakie zagrożenia występują na zamarzniętych jeziorach i jak bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu.

 Oprócz pokazów Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego swoje prezentacje mieli również leśnicy. Dzieci tłumnie oblegały samochody Straży Leśnej, miały okazję zapoznać się z ich wyposażeniem oraz dowiedzieć się na czym, tak naprawdę polega praca Straży Leśnej. Strażnicy opowiadali o niebezpieczeństwach czyhających zimą w lesie i o tym jak poradzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Na stoisku edukacyjnym nadleśnictwa chętni mogli wziąć udział w konkursach przyrodniczych, sprawdzić swoją wiedzę z rozpoznawania gatunków oraz zasad bezpiecznego zachowania w lesie.