Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.


Północna część zasięgu administracyjnego olsztyńskiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona. Z powodu większej ilości opadów i żyźniejszych gleb, głównie pochodzenia polodowcowego, występują tu drzewostany liściaste i mieszane.
Część środkowa charakteryzuje się nieco słabszymi siedliskami, które powstały na terenach moren czołowych oraz z materiałów międzymorenowych. W tej części dominują siedliska borowe świeże. Jednak w pasie od Miłomłyna do Strzałowa znajdują się największe kompleksy leśne Lasów Taborskich, Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej i Puszczy Piskiej ( w części administrowanej przez RDLP w Olsztynie ) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny leśne przeplatane licznymi jeziorami.

Najbardziej na południe wysuniętą część RDLP Olsztyn charakteryzują siedliska i zbiorowiska roślinne typowe dla terenów będących niegdyś rozlewiskami wód polodowcowych. Fakt ten decyduje dziś o składzie gatunkowym drzewostanów, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagające co do żyzności gleby.



KLIMAT


Duże zróżnicowanie drzewostanów wynika również z tego, że na obszarze RDLP klimat kontynentalny ściera się z klimatem atlantyckim i dlatego też znajdziemy tutaj fragmenty drzewostanów typowych dla obszarów borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.

Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:


ilość opadów rocznych 500 mm - 634 mm

średnia temperatura 7,0 - 7,7 oC

okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.





GLEBY I SIEDLISKA


Pod względem gatunku panującego w drzewostanach, lasy olsztyńskie można podzielić na trzy rejony. Największy z nich, obejmujący Kurpie oraz południowe części Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W części północnej przeważają dąb i świerk pospolity. W zachodniej części występuje buk. W ujęciu statystycznym gatunkiem dominującym w olsztyńskich lasach jest sosna. Pozostałe gatunki zajmują: Brz - 10%, Db, Kl, Wz, Js - 8%, Ol, Św - po 6%, Bk - 4%.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Historyczny zakątek w Leśnym Arboretum

Historyczny zakątek w Leśnym Arboretum

Kilka dni temu obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sposobów na świętowanie tego ważnego dnia leśnicy mieli bardzo wiele: uroczyste sadzenie drzew, biegi przełajowe, inscenizacje historyczne, liczne spotkania i konferencje. W Arboretum w Kudypach 16 listopada uroczyście otworzony został "zakątek historyczny” opowiadający o historii ziem, na których dzisiaj gospodaruje Nadleśnictwo Kudypy.

Spotkanie było okazją do upamiętnienia zmarłego 12 listopada 2017 roku Witolda Szumarskiego – wieloletniego opiekuna kudypskiego Arboretum.  Równo rok po jego śmierci w ogrodzie odsłonięty został pamiątkowy kamień. W uroczystości wzięła udział rodzina p. Witolda, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Lasu „ Las Kudypski”, którego czołowym działaczem był właśnie p. Szumarski oraz pracownicy Nadleśnictwa Kudypy.

Następnie uroczyście odsłonięte zostały cztery tablice historyczne opisujące dzieje Nadleśnictwa Kudypy. Na tablicach upamiętniona została historia podolsztyńskich lasów od czasów, kiedy w XIII wieku wchodziły one w skład dóbr kapituły warmińskiej aż po dzień dzisiejszy. Jedna z tablic poświęcona została jeńcom wojennym, którzy w czasie drugiej wojny światowej ciężko pracowali w znajdujących się na terenie dzisiejszego nadleśnictwa podobozach jenieckich.

Ostatnim elementem spotkania było wspólne posadzenie dębu „ Rus” – potomka jednego z trzech słynnych rogalińskich dębów. Rus, który jak głosi legenda, rósł już na ziemiach polskich za czasów, kiedy słowiańskimi plemionami dowodzili bracia Lech, Czech i Rus rośnie teraz w kudypskim arboretum i mamy nadzieję że przez kolejne setki lat będzie świadkiem naszej historii.