Asset Publisher Asset Publisher

Oferta edukacyjna Nadleśnictwa Kudypy

Zapraszamy do korzystania z oferty edukacyjnej Nadleśnictwa Kudypy.

Organizujemy:

  •  Zajęcia terenowe:  w lesie, na ścieżkach dydaktycznych, w Arboretum
  • Zajęcia kameralne: w przedszkolach i szkołach
  • Warsztaty metodyczne dla nauczycieli
  •  Prelekcje, wykłady, konferencje, seminaria
  •   Konkursy i wystawy

 

W okresie pandemii zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych on-line

Nadleśnictwo Kudypy zachęca wszystkie lokalne placówki edukacyjne do spotkań on-line. Możemy przeprowadzić zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych o tematyce leśnej a także wspomóc w lekcjach przygotowanych przez nauczyciela.

            Zachęcamy do kontaktu z naszym leśnym edukatorem

Pawłem Wyrzykowskim,

tel.: 533 398 552,

e-mail.: pawel.wyrzykowski@olsztyn.lasy.gov.pl”

 

W okresie kwiecień – październik zapraszamy do udziału w zajęciach dydaktycznych na terenie ogrodu botanicznego - Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach.

 Zajęcia  prowadzą nauczyciele, leśnik jest osobą wspomagającą nauczyciela.
Zajęcia samodzielnie prowadzą nauczyciele, którzy występują z inicjatywą przygotowania lekcji w lesie lub o lesie. Możliwe jest skorzystanie z pomocy leśnika; leśnik może uczestniczyć w lekcji jako osoba wspomagająca nauczyciela pełniąc funkcję przewodnika – po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu zajęć.

 Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie ofertą Ośrodka, szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym, prosimy o rezerwację terminu (na piśmie, telefonicznie bądź osobiście) co najmniej 7 dni przed planowanymi zajęciami.

Osoba do kontaktu:
Paulina Rutkowska
Tel. 89 527 46 12
Tel. kom. 510 990 317
p.rutkowska@olsztyn.lasy.gov.pl
kudypy@olsztyn.lasy.gov.pl


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Czyreń osikowy - pasożyt topoli osiki

Czyreń osikowy - pasożyt topoli osiki

Grzyby z rodzaju czyreń (Phellinus) rozwijają się na drzewach różnych gatunków. Niektóre mogą występować na wielu gatunkach, z kolei inne czyrenie rozwijają się tylko na jednym gatunku drzewa.

Przykładem grzyba nadrzewnego mającego szeroki wachlarz swoich ofiar jest czyreń ogniowy (Phellinus igniarius). Możemy spotkać go m.in. na wierzbach, grabach, klonach, topolach, a także na drzewach owocowych. Natomiast grzybem specyficznym dla poszczególnych gatunków drzew jest np. czyreń sosnowym (Phellinus pini), którego spotkamy wyłącznie na sosnach lub też tytułowy czyreń osikowy (Phellinus tremulae), którego głównym żywicielem jest topola osika. Można co prawda spotkać go na olszach, dębach i jarzębach, jednakże są to bardzo rzadkie przypadki.

 

Czyreń osikowy ma bardzo charakterystyczne owocniki, dzięki czemu nie sposób pomylić
go z innymi przedstawicielami tego rodzaju. Wyrastają one spod kory i początkowo mają kształt guza, jednakże w miarę wzrostu przybierają specyficzny kształt przypominający kopyto. Czasami można również spotkać owocniki czyrenia osikowego w formie rozpostarto-odgiętej, gdy wyrastają pod gałązkami i niejako je obrastają, tworząc tym samym ciekawą postać. Często spotykane są pojedyncze owocniki, ale można także trafić na drzewa niemalże obrośnięte owocnikami. Pojedynczy owocnik dorasta zwykle ok. 18 cm szerokości i ok. 10 cm grubości. Podobnie jak u innych czyreni owocniki te są wieloletnie.

 

Jak na hubę przystało czyreń osikowy jest organizmem pasożytniczym i saprotroficznym.
Do zakażenie drzew dochodzi najczęściej w miejscach zranień, czy to po uszkodzeniu kory, czy też po odłamaniu gałęzi. Ze względu na sposób bytowania czyreń osikowy przyczynia się
do powstania białej zgnilizny drewna, obniżając tym samym jego jakość i wartość.
Jednakże rozkładając drewno czyreń osikowy odgrywa również istotną rolę w nieustannym obiegu materii i przepływie energii w ekosystemach.

 

Czyreń osikowy jest dość rzadkim grzybem, przez co znajduje się na Czerwonej liście roślin
i grzybów Polski ze statusem "E", jako gatunek wymierający.