Asset Publisher Asset Publisher

Warsztaty o porostach w Kudypskim Arboretum

Porosty – inaczej mówiąc grzyby zlichenizowane, to organizmy stanowiące symbiotyczne połączenie grzybów z m.in. sinicami lub zielenicami. Tajniki o nich zgłębiali nauczyciele przyrodnicy z Warmii i Mazur.

Zajęcia były zorganizowane przez Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
w Olsztynie, a prelegentem była Pani Ewa Romanow-Pękal ze Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa. Tematem przewodnim warsztatów były "Zasoby przyrodnicze sędziwych drzew"

W sobotę 28 września Kudypy przywitały uczestników warsztatów dżdżystą pogodą, jednak pierwsza część szkolenia odbywała się w Izbie Edukacyjnej, więc panujące warunki pogodowe nie stanowił problemu.

Na początku uczestnicy warsztatów wraz z ich prelegentem wysłuchali i obejrzeli prezentację przedstawiającą charakterystykę Nadleśnictwa Kudypy, ze szczególnym uwzględnieniem opisu arboretum. Następnie przyszedł czas na główny wątek szkolenia.

Prelegentka przy pomocy prezentacji multimedialnej wprowadziła nauczycieli w tematykę programu dotyczącego alei i drzew przydrożnych i oczywiście porostów. Pani Ewa opowiedziała o specyfice drzew przydrożnych i rozwijających się na nich organizmach, a także o tym czym w ogóle są porosty, o aspektach ich ochrony oraz cechach diagnostycznych.

Po wprowadzeniu teoretycznym przyszedł czas na część terenową zajęć. Uzbrojeni w różnego rodzaju lupy uczestnicy najpierw ruszyli, na poszukiwanie porostów, w leśną drogę zataczającą pętlę w pobliżu Arboretum. Już na pierwszych drzewach mogli zaobserwować wiele gatunków tych organizmów. Dzięki nocnemu i porannemu deszczowi porosty i grzyby nadrzewne były dobrze uwodnione, dzięki czemu w pełni prezentowały swoje wdzięki. Kolejne mijane drzewa dostarczały nowych znalezisk, również na stosach pozyskanego drewna można było dopatrzeć się ciekawych gatunków porostów.

Następnym miejscem poszukiwań było Arboretum. Wizyta w ogrodzie wzbogaciła uczestników szkolenia o kolejne gatunki, wśród których znalazły się również rzadkie i chronione porosty. Sam pobyt w Arboretum – kolekcje roślin, lapidarium i nowo otwarte zakątki, a nawet panująca w nim aura, wprawiły uczestników szkolenia w zdumienie.

Po pełnym porostowych wrażeń spacerze grupa wróciła do Izby Edukacyjnej, gdzie nauczyciele będący tym razem w roli uczniów, wykorzystali zdobytą w terenie i podczas część teoretycznej wiedzę do rozpoznawania przygotowanych przez prelegentkę okazów porostów.

Wizyta specjalisty od porostów zaowocuje oznaczeniem rzadkich gatunków tych organizmów rosnących w Arboretum.