Asset Publisher Asset Publisher

Las w słoiku w wykonaniu przedszkolaków

Ostatnimi czasy w wielu miejscach możemy natknąć się na różnego rodzaju szklane naczynia, a w nich miniaturowe kompozycje złożone z ziemi, mchu, kamieni, często też rośliny w roli głównej i różnych naturalnych dodatków - określane są one mianem "lasu w słoiku". U nas miniaturowe zagajniki miały okazję wykonać przedszkolaki.

W czwartkowy poranek 26.09.2019r., do Arboretum w Kudypach przyjechały dwie grupy przedszkolaków z przedszkola nr 14 im. Niezapominajki w Olsztynie. W Izbie Edukacyjnej na dzieci czekały przygotowane jednoroczne sadzonki sosny, ziemia, kamienie, mech, szyszki, liście i kora - czyli niezbędne elementy do stworzenia "lasu w słoiku".

Dzieci podzielone były na dwie grupy. W czasie, gdy jedna grupa z zapałem tworzyła swoje oryginalne kompozycje w słoikach, druga wraz z przewodnikiem zwiedzała Arboretum, odbywając tym samym lekcję przyrody na świeżym powietrzu. Dzieci swą niesamowitą energią i pełnią uśmiechu zapewniły tego dnia piękną, słoneczną jesienną pogodę. Z kolei ogród nie pozostał dłużny dzieciom za ich uśmiechy i odwdzięczał się wspaniałymi jesiennymi barwami przebarwiających się roślin oraz ich owoców.

Niemalże w mgnieniu oka powstały 44 piękne kompozycje, które będą ozdobą w domach przedszkolaków. Wykorzystane sadzonki sosny, gdy już wyrosną poza ich tymczasowy szklany dom, dzieci będą mogły przesadzić np. do przydomowych ogródków, gdzie wyrosną na takie piękne drzewa, jakie dzieci spotykały na swej drodze w Arboretum.