Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rodzinny las już rośnie

Rodzinny las już rośnie

Co roku wiosną przychodzi taki okres, gdy uwaga leśników skupia się na wprowadzeniu w ostępy leśne młodego pokolenia drzew. Tradycyjnie w odnowieniu lasu kudypskim leśnikom pomagają ochotnicy, których nie brakuje. Niektórzy od wielu lat udzielają się w organizowanych akcjach sadzenia. Przybywają też i tacy, którzy pod okiem leśników po raz pierwszy sadzą młode drzewa.

W Nadleśnictwie Kudypy tradycją stało się już coroczne "Rodzinne Sadzenie Lasu". W tym roku zostało ono zorganizowane 21 kwietnia na terenie przylegającym do olsztyńskiego osiedla Redykajny. W tę słoneczną sobotę wraz z leśnikami za sadzenie lasu zabrało się ok 60 ochotników. Podobnie jak w zeszłym roku nie zabrakło osób, które przybyły przed czasem rozpoczęcia i nie mogły się doczekać, żeby chwycić za szpadel i sadzić bukowe sadzonki. Na sadzenie przybyły całe rodziny: dzieci, rodzice i dziadkowie. Nie zabrakło też najmłodszych, kilkumiesięcznych członków rodzin, którzy choć jeszcze samodzielnie nie sadzili, to jednak z uwagą śledzili pracę rodziców. W sobotnim sadzeniu lasu brali też udział członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie  i przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Lasu " Las Kudypski" Po wyczerpującym sadzeniu wszyscy zregenerowali siły przy ognisku. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkową koszulkę, a dla chętnych przygotowane były również sadzonki dębów i świerków.

W sadzeniulasu w Nadleśnictwie Kudypy co roku włączają się także okoliczne szkoły. W piątek 20 kwietnia na terenie Leśnictwa Kudypki młode dęby sadziły dzieci z SP w Sząbruku. Z kolei w poniedziałek 23 kwietnia na terenie Leśnictwa Redykajny młode buki sadziły dzieci z SP nr 1 w Olsztynie.

            W ciągu trzech dni kudypskim leśnikom w sadzeniu lasu pomagało łącznie ok. 150 osób. W tym czasie, dzięki ochoczo pracującym ochotnikom posadziliśmy ok. 2 tys. młodych drzew.

Tego roku w Nadleśnictwie Kudypy zaplanowane jest odnowienie lasu na powierzchni 77 ha. Jednak nie na całej tej powierzchni będą sadzone młode drzewka. Na ok 17 ha wykorzystamy siły natury i zostaną one przeznaczone do naturalnego odnowienia lasu. Z kolei na pozostałej części planujemy wysadzić ok 300 tys. sadzonek.