Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Rodzinnie posadziliśmy las

Rodzinnie posadziliśmy las

Wraz z nadejściem wiosny leśnicy zabrali się do sadzenia młodego pokolenia drzew, odnawiając tym samym powierzchnie, na których wcześniej został wycięty las. Tej wiosny w Nadleśnictwie Kudypy posadziliśmy ponad 400 tys. sadzonek na powierzchni ok. 60 ha. Z roku na rok przybywa ochotników, którzy razem z leśnikami chcą sadzić las. W tym roku w akcjach wspólnego sadzenia lasu w Nadleśnictwie Kudypy wzięło udział ponad 200 osób.

W sobotę 8 kwietnia wzorem poprzedniego roku kudypscy leśnicy zorganizowali "Rodzinne Sadzenie Lasu". Podobnie jak w ubiegłym roku powierzchnia przygotowana do odnowienia lasu zlokalizowana była tuż za granicami olsztyńskich Dajtek, przy drodze krajowej nr 16. Choć rozpoczęcie sadzenia zaplanowane było na godzinę 10.00, pierwsi ochotnicy nie mogący doczekać się sadzenia zjawili się przed czasem. Po krótkiej zbiórce organizacyjnej i zaznajomieniu uczestników z tematyką spotkania szpadle poszły w ruch. Na początku pracownicy Nadleśnictwa Kudypy udzielili instruktarzu prawidłowego sadzenia, po czym już w każdej minucie przybywało posadzonych dębów. Łącznie w tą kwietniową sobotę w Nadleśnictwie Kudypy las sadziło ponad 100 osób. Pośród nich były całe rodziny: dzieci, rodzice i dziadkowie. Ponadto w akcji sadzenia lasu uczestniczyli również członkowie Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie. Ochoczemu sadzeniu lasu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Jednakże ze względu na panujące warunki pogodowe, sadzący musieli z większą troską obchodzić się z sadzonkami, ponieważ choć dzięki promieniom słońca pojawiał się uśmiech na naszych twarzach, to jednak dla sadzonek nie było one zbyt dobre ze względu na szybkie przesuszanie systemu korzeniowego. Dzięki dużej frekwencji i zapałowi uczestników, wspólnymi siłami posadziliśmy tego dnia ok. 2 tys. młodych dębów. Na zakończenie, po trudach wsadzonych w odnowienie lasu, wszyscy zregenerowali siły przy ognisku. Każdy otrzymał również pamiątkową koszulkę, a najmłodsi w nagrodę za włożone zaangażowanie zostali nagrodzeni medalami.

            Rodzinne Sadzenie Lasu, to nie jedyna wspólna akcja sadzenia lasu. Na początku kwietnia, z chęcią edukacji przyrodniczej i sadzenia lasu do Nadleśnictwa Kudypy przyjeżdżali uczniowie z różnych szkół podstawowych, a także studenci UWM w Olsztynie. Bez względu na pogodę, czy padał deszcz, czy świeciło słońce, swoim zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju młodego pokolenia drzew i odnowienia lasu.

 

Łukasz Auguścik