LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Powrót

Kudypskie " Noce Sów" - czyli jak wspólnie odkrywaliśmy sowie tajemnice.

Kudypskie " Noce Sów" - czyli jak wspólnie odkrywaliśmy sowie tajemnice.

Sowy – te niezwykle tajemnicze ptaki od dawna fascynowały ludzi. Jedni się ich bali, inni podziwiali ich inteligencję i zdolność przystosowania się do nocnego trybu życia. Sowy do dziś przyciągają swoją magnetyczną siłą - tak było również podczas „Nocy Sów” organizowanych przez Nadleśnictwo Kudypy i stowarzyszenie „Lasy Kudypskie”. W pięciokrotnie organizowanych warsztatach poświęconych sowom uczestniczyło w sumie ponad 200 osób.

Na kudypskich nocach sów gościliśmy wszystkie pokolenia. Było spotkanie z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych a nawet ze studentami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Część spotkań miała charakter otwarty, przyjeżdżały na nie całe wielopokoleniowe rodziny a nasza sala edukacyjna dosłownie pękała w szwach.

Spotkania zaczynaliśmy od krótkiego wstępu teoretycznego. Nasi goście mogli się dowiedzieć m.in. jakie gatunki sów występują w Polsce, gdzie możemy je spotkać i czym się charakteryzują. Każdy, kto wziął udział w warsztatach wie też co to jest szlara i od czego zależy kolor oczu sów. No i oczywiście nauczyliśmy się rozpoznawać głosy poszczególnych gatunków. Najbardziej ekscytująca była jednak druga część spotkania, kiedy to wyruszaliśmy na wieczorny spacer do lasu. Naszym celem było usłyszeć puszczyka. Niektóre grupy miały więcej szczęścia i gdzieś w oddali słyszeliśmy wyczekiwany głos. Z niektórymi się nie udało, ale sam spacer po ciemnym lesie dostarczył nam wielu emocji, którymi jeszcze długo dzieliliśmy się przy wspólnym ognisku.

Najciekawsze okazało się ostatnie spotkanie, na które przygotowaliśmy specjalną niespodziankę. Przyjechał do nas sokolnik – pan Piotr wraz ze swoimi pupilami, czyli Śówką, Pysią i Adolfem.  Niespodzianka zachwyciła naszych gości, a płomykówka, puszczyk i włochatka podbiły nasze serca. Pan Piotr opowiedział nam o życiu sów i o swoich doświadczeniach związanych z pracą z nimi. Opowieściom nie było końca.

Spotkania dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.